Arkistot

Subscribe

Get the news right in your inbox!

Mitä on hyvä tietää hääpäivän tärkeistä muistilistoista & aikataulusta?

21.1.2019 2 Comments

Joululoma ja pienehkö tauko blogista on tehnyt hyvää! On ollut ihana nauttia perheen kanssa olemisesta, joulun tunnelmasta sekä kavereista. Piipahdimme Suomessa nopealla vajaan viikon lomalla juhlimassa uutta vuotta. Blogitaukoni venyi hieman jopa tahtomattani, koska tulin matkalla kovaan flunssaan ja olin yli viikon sänkypotilaana. Nyt arki on kuitenkin alkanut normaalisti töihin ja kouluun keskittyen ja blogi on myös heräämässä henkiin muutaman viikon talvihorroksesta.

Yksi asia, mikä meillä on ikävästi jäänyt roikkumaan ovat kiitoskortit. Ne olivat tässä jo hyvällä suunnitteluasteella, mutta kiireinen aikataulumme ei vain loppuvuonna antanut myötä toteutusvaiheelle. Häävideon katsominenkin jäi erilaisten aikataulukiireiden takia ja saimme nyt loman aikana myös sen katsottua, hetkeen sopivalla fiiliksellä. Ainakin näistä aiheista tulette kuulemaan pian lisää! 🙂 Koska vuoden vaihtuminen on aktivoinut varmasti monet vuonna 2019 naimisiin menevät parit intensiivisemmin hääsuunnittelun pariin, ajattelin aloittaa tämän vuoden jakaen aikataulullisia vinkkejä jo häitä juhlineen morsiamen näkökulmasta. Keräsin myös erilaisia hyödyllisiä listoja, jotka hääpäivänä voivat mahdollisesti olla käteviä, sillä voihan teistä moni jo sanoa menevänsä tänä vuonna naimisiin.

Kaasojen ja Bestmanien tehtävät häissä

Hääpäivän muistilistoja on olemassa miljoonia tai ainakin yhtämonia kuin hääpareja. Sen lisäksi muistilistoja on Pinterest, hääblogit sekä erilaiset nettisivut pullollaan. Sen sijaan muistilistat pienistä hääpäivään liittyvistä asioista on ainakin itseltäni mennyt vallan ohitse. En ole löytänyt tälläisiä listoja juuri mistään. Toki pienet yksityiskohdat, ei välttämättä kaikkien häissä ole tarpeen ja riippuen häistä ne saattavat olla hieman erilaisia.

Listafriikkinä tein kuitenkin muistilistoja ja aikatauluja niin yleisellä tasolla hääpäivää ajatellen, sekä ihan muutamalla häitä edeltävälle pävälle. Lisää muistilistoista hääsuunnitteluun voit kurkata täältä. Sen lisäksi huolehdin muistilistan valokuvaajalle (tämä oli enemmänkin aikataulunomainen) sekä kaasoille ja bestmaneille hääpäivää varten. Tämä saattaa kuulostaa kontrollifriikkeydeltä, mutta tapahtumia paljon järjestäneenä olen oppinut, että mitään (siis ei mitään) kannata olettaa tai pitää itsestäänselvyytenä. Luulo ei ole tiedon väärti, ei edes häitä järjestäessä. Kaikki ihmiset eivät luonnostaan osaa huomioida pieniä yksityiskohtia tai ole tarpeeksi oma-aloitteisia. Toisinaan taas maalaisjärkikin saattaa suistua sivuraiteille kiireen keskellä ja toiset taas ottavat tilanteen haltuun niin, että langat pysyvät käsissä tiukanpaikankin tullen.

hääpäivän muistilistat ja aikataulut

Mikä on sopiva määrä vastuuta bestmaneille sekä kaasoille?

Olen luonnostaan langat käsissä tyyppi, joten mielelläni otin vastuun tästä morsiamena enkä halunnut työllistää kaasojani liikaa. Toivon, että näin kaasojenikin oli helpompi ottaa roolivastuu, kun vastuu alueet olivat selkeät. Loihdin hääcrewlle valmiin infon niin, että ei heidän tarvinnut miettiä, mitä pitäisi huolehtia ja kenen homma se olisi.

Usein kaasojen ja bestmaneiden niskaan kaatuu iso vastuu. Joidenkin oletus on se, että kaasot ovat hengessä mukana ja toiset morsiamet laittavat kaasot / hääcrewn melkoiselle työleirille. Jokainen tietysti tyylillään, mutta muistakaa ajatella myös boxin ulkopuolelta, mikä on kohtuullista ja mikä menee jo yli. Meidän häihin kaasoilla ja besmaneilla oli pääosin vastuu viihdyttävästä ohjelmasta eli siis leikeistä ja heidän mahdollisista puheista sen lisäksi toinen bestman toimi seremoniamestarina, joten hänellä oli myöstehtävänä kertoa päivän ohjelmasta vieraille.

Halusimme pitää mahdolliset leikit meille yllätyksenä. Toki olimme puhuneet, minkä tyylisistä leikeistä me pitäisimme ja mikä olisi ihan no go. Tämän lisäksi koristeiden laittamiseen saimme apuja hääcrewlta. Polttareiden järkkääminen ja hääpäivän aikana olevat pienet tehtävät olivat myös hääcrewn vastuulla. Koska päivän aikana olevaa koordinointia oli myös melko paljon, oli hyvä että meillä oli 3 kaasoa ja 2 bestmania näin ollen vastuut jakautuivat sopivasti, niin että yhden ihmisen ei tarvinnut huolehtia kaikesta. Meidän mielestä tälläinen vastuu oli sopiva ja puhuimme myös, että sitä se oli myös hääcrewnkin mielestä.

Hääpäivän muistilistat & aikataulu

Hääpäivänä vastuu alueet jakautuivat kutakuinkin näin:

Kaaso 1

  • hääpuvun pukemisessa auttaminen
  • häälaukusta huolehtiminen päivän aikana
  • vessassa auttaminen hääpuvun kanssa
  • vihkimisen aikana hääkimpun pitäminen
  • kuvauksissa avustaminen / laahuksen asettelu & suoristaminen
  • vieraiden ulosohjaus & saippuakuplien jakaminen
  • perhepotrettikuviin oikeiden ihmisten paikalle saanti oikeaan aikaan

Kaaso 2

  • vieraiden ulosohjaus & saippuakuplien jakaminen
  • perhepotrettikuviin oikeiden ihmisten paikalle saanti oikeaan aikaan
  • vieraskirjan ja Polaroid-kameroiden käyttämisessä avustaminen (sekä lisäfilmistä huolehtiminen)
  • Kukkien siirtäminen vihkitilaisuudesta ruokailutilaan

Kaaso 3

  • nimimagneettien jakaminen vieraille bestman 1 kanssa
  • huolehtiminen, että vihkitilaisuudessa viittomakielentulkki ei jäisi ihmisten eteen vaan jäisi sivuun niin, että kaikilla hyvä näköetäisyys
  • vieraiden tarvittava ohjailu vihkimisen ”istumajärjestyksen” kanssa
  • vieraiden ulosohjaus & saippuakuplien jakaminen
  • vieraskirjan ja Polaroid-kameroiden käyttämisessä avustaminen (lisäfilmistä huolehtiminen)
  • häälahjojen & korttien kerääminen onnittelujonon jälkeen ja huolehtiminen, jos käteistä rahaa niin lista keneltä + paljonko sekä lopuksi meidän hääsviittiin vieminen. Pelkkien korttien ja mahdollisten lahjojen esille laittaminen ruokailutilaan

Bestman 1

  • vihkikaaren siirtäminen vihkipaikalle hääaamuna
  • nimimagneettien jakaminen vieraille kaaso 3 kanssa
  • vieraiden tarvittava ohjailu vihkimisen ”istumajärjestyksen” kanssa
  • vihkimisen jälkeen seremoniamestarina info vieraille, siitä mitä seuraavaksi tapahtuu
  • seremoniamestarina coctailtilaisuudessa vieraiden infoominen
  • bändille loppumaksun toimittaminen

Bestman 2

  • vihkikaaren siirtäminen vihkipaikalle hääaamuna
  • nimimagneettien jakaminen vieraille kaaso 3 kanssa
  • sormuksista huolehtiminen & antaminen vihkimisessä
  • perhepotrettikuvissa oikeiden ihmisten paikalle saanti oikeeseen aikaan
hääpäivän muistilistat & aikataulu

Hääpäivän aikataulu meillä oli tälläinen:

07:30                aamupala morsian & kaasot 
8.15 - 11.00      hiukset ja meikit
11.00 - 11.45    kaaso & morsian valmistelukuvat 
11.45 - 12.15    bestman & sulhanen valmistelukuvat sekä morsiamen lounas
12.15 - 12.45    morsiamen hääpuvun pukeutumiskuvat
12.45                 siirtyminen First look -kuvauksiin Vanajanlinnan puutarhaan
13.00 - 15.00    First look ja potrettikuvat
15.00 - 16.00    vieraiden saapuminen ja check in Vanajanlinnaan
16.00 - 16.30    vihkiminen Vanajanlinnassa
16.30 - 17.00    siirtyminen ulos Vanajanlinnan etupihalle & seremoniamestarin tervetuliaspuhe
17.00 - 18.00    onnittelujono sekä Coctail-tilaisuus, jonka aikana perhepotretit 
noin 18.00       ruokailu paviljonkiin siirtyminen
18.00                 sulhasen tervetuliaispuhe ja alkukeiton tarjoilu pöytiin
18.30                 morsiamen isän puhe
18.30 - 20.00    uuden ruokalajin sekä pääruoan tarjoilu
20.00                 Whisky bar aukeaa & ohjelmaa
20.30                 hääkakun leikkaus & jälkiruokakahvit
21.30                 auringonlaskupotretit
22.00                 häätanssi & bändin 1. setti 
22.45                 ohjelmaa 
23.15                 bändin 2. setti 
00.00                 jatkot Vanajanlinnan salakapakassa & hampparibaari iltapalana
03.30                 valomerkki 

Huom. me kaikki yövyimme ja olimme hääpäivänä Vanajanlinnan alueella, joten siirtymisiin ei mennyt kuin muutama minuutti. Kannattaa siis ottaa siirtymiset huomioon, etenkin jos morsian ja sulhanen ovat aamulla eri osoitteissa ja välimatka on pitkä.  Meidän aikatauluun oli huomioitu myös ylimääräistä aikaa tiettyihin kohtiin mahdollisten myöhästymisten varalta.

hääpäivän muistilistat & aikataulu

Muut hääpäivään liittyvät listat

Tein myös meille checklistan & todo -listan ja otin huomioon kuka tekee ja mitä hääpaikalla tehtävistä asioista. Näitä asioita olivat mm. mitä koristeita tulee ja minne, tienvarsikylttien laittaminen, vihkikaaren kokoaminen, auringonlaskun kellottaminen. Tein myös listan omista, vuokratuista ja Vanajanlinnan tavaroista, jotta koristeiden purkamisessa olisi selkeää, mihin tavarat menevät juhlapaikalta.

Uskaltaisin väittää, että mitä enemmän huomioi asioita sen selkeämpi hääpäivä on hääparille, mutta myös hääcrewlle. Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty pätee myös tässä kohtaa, mitä laajemmin asioita on mietitty sen pienempi riski on, että jokin unohtuu. Toki aina jotain menee pieleen tai vähintäänkin toteutuukin eri tavalla, miten alunperin oli suunniteltu. Niin myös meidänkin häissä, mutta nämä olivat asioita, mitkä eivät olleet enää meidän käsissä, kuten supertuulinen sää, vaikka siihenkin olisi voinut ehkä varautua. Ei kannata ottaa stressiä asioista, mihin ei voi itse vaikuttaa. Asioilla on tapana järjestyä tavalla tai toisella!

♥ Anniina

Häiden jälkeistä avioliittoarkea voit seurata häämuistoilla maustettuna Instagramissani: @somethingblue_byanniina

Kuvat: Josefin Westin

Lue myös: 

♥  Häihin aikaa 4kk – missä mennään?

♥ Hääkakku ABC – meidän valinta ja vinkit

♥ Häät – Perjantai on uusi lauantain!

2 Comments

  • Siiri 24.1.2019 at 09:03

    Kiitos hurjasti tästä postauksesta! Me ollaan juuri nyt itsekin pohtimassa hääpäivän aikataulua, ja tämä ei olisi voinut osua parempaan saumaan. Mäkin toivon, että onnistutaan kellottamaan hääpäivä niin että yllätystilanteille on aikaa ja kaikki rullaa hyvin eteenpäin. 🙂

    • Anniina 28.1.2019 at 22:42

      Kiitos, kiva jos tästä on hyötyä! 🙂 Oho unohdin ihan mainita, että hääpäivän aikataulu oli meillä todella onnistunut ja pysyttiin melko hyvin aikataulussa tai oltiin jopa etuajassa. Suosittelen kyllä varaamaan muutamiin kohtiin hieman ylimääräistä, jos vain mahdollista. Koskaan kun ei tiedä, mitä päivä tuo tullessaan. 🙂

    Leave a Reply

    Behind the blog is writing Finnish woman who moved 8 years ago to Switzerland. I am married with Swiss husband and we have baby boy born in August 2019. We live in small village in middle of countryside next to the Swiss alps. I love everything that is visual and creative. Therefore interior, baking and traveling are big part of the blog besides the normal life. I also would like to know you as a reader. I am happy to receive your comments, greetings or feedback. Welcome on board!

    Anniina

    Archive

    Connect

    Follow

    Latest Posts

    Key words

    ×